Simpsonowie – S34E16

Simpsonowie S34E16: Kirk vs. School Curriculum

W dzisiejszym odcinku Simpsonów zatytułowanym „Kirk vs. School Curriculum”, Kirk, ojciec Milhouse’a, wpada w furię, gdy szkolna lekcja historii przedstawia jednego z jego przodków w negatywnym świetle. W rezultacie Kirk wyrusza na krucjatę przeciwko szkolnemu programowi nauczania, postulując cenzurę i kontrolę treści nauczania.

Kontrowersyjna lekcja historii

Lekcja historii, która wywołała gniew Kirka, opowiadała o jego przodku, który był znanym handlarzem niewolników. Kirk jest przekonany, że jego przodek był w rzeczywistości bohaterem, który poświęcił swoje życie dla dobra innych. Zdezorientowany i sfrustrowany, Kirk postanawia walczyć z systemem, aby zmienić historię i wybielić imię swojego przodka.

Kirk i Homer – sojusz dla zabawy i zysku

Kirk nie jest jednak w stanie samodzielnie przeprowadzić swojego planu, dlatego zwraca się o pomoc do Homera, który jako zawsze wchodzi w interesowne sojusze. Homer z chęcią pomaga Kirku, ponieważ widzi w tym okazję do zarobienia pieniędzy. Wspólnie postanawiają stworzyć własny kurs historii, w którym przodek Kirka zostanie przedstawiony jako bohater.

Kontrola i cenzura

Ich kurs cieszy się ogromnym powodzeniem, ale szkoła jest zaniepokojona niebezpieczeństwem cenzury i manipulacji. Homer i Kirk próbują wywierać naciski na szkołę, aby zaakceptowała ich wersję historii. Dzięki temu odkrywają, że mogą zarobić jeszcze więcej, gdy uzyskają kontrolę nad całym programem nauczania. Ich dążenie do władzy wywołuje jednak sprzeciw rodziców i nauczycieli, którzy razem postanawiają przeciwstawić się Homerowi i Kirku.

Podsumowanie

Odcinek „Kirk vs. School Curriculum” to zabawna i krytyczna refleksja nad kontrowersyjnymi tematami, takimi jak cenzura i manipulacja informacją. Simpsonowie zawsze byli znani z tego, że potrafią opowiadać o poważnych problemach w sposób humorystyczny i to w pełni widać w tym odcinku. Przy okazji dowiadujemy się także o jednym z przodków Kirka, co daje nam szansę lepszego poznania postaci, która wcześniej była zaledwie marginalną postacią w serialu.

Inne odcinki tego sezonu

2023-05-14
5.5
2023-05-07
4.333
2023-04-30
7.3
2023-04-23
6.5
2023-03-26
brak
2023-03-19
5.5
Simpsonowie – S34E16

Sezony